Nehubnete? Na vině jsou emoce
Psychika je úzce spojena se zdravím
Náš psychický stav nemalou měrou ovlivňuje hubnutí a celkově zdraví. Možná jste to zažili na vlastní kůži. Měli jste správně nastavený jídelníček, dostatek pohybu, ale nebyli jste v psychické pohodě (dlouhodobý stres, vztahové problémy, potíže v práci, deprese a další), takže vám hubnutí či naopak nabírání svalů nešlo. A není divu! Při dlouhodobém nebo taky chronickém stresu, který vzniká v důsledku přetížení, se aktivizují obranné mechanismy, dochází k narušení rovnováhy a v mnoha případech i ke zpomalení metabolismus, což nahrává ukládání tuku a následně obezitě.
TIP: Chtěli byste vědět, jaká by měla být Vaše ideální váha? Vypočítejte si hodnoty Vašeho zdraví pomocí BMI kalkulačky.
V ohrožení je imunitní systém i střevní mikrobiom
Ve stresu jíme jednoduché cukry a tuky
Dlouhodobý stres má negativní dopad na imunitní systém i zažívání. Mimo to tělo ve stresu potřebuje více energie, kterou čerpá především z jednoduchých cukrů a tučných jídel, což postavě ani zdraví neprospívá.
Hormony v akci
Během stresu se ve vyšší míře vyplavuje hormon kortizol, který krátkodobě stimuluje odbourávání sacharidů a přeměnu tuků na energii. V praxi to znamená, že čím více kortizolu se vyplatí, o to větší budete mít chutě na sladké a nezdravé potraviny.
Eliminujte stres
Odbourejte ze svého života dlouhodobý stres. Snažte se myslet pozitivně, relaxujte, meditujte a pro své každodenní starosti najděte ventil - například sport. Pokud si nejste jistí, co u vás stres způsobuje, neváhejte se obrátit na odborníka. Pomůže vám odhalit, co je příčinou chronického stresu a společně najdete řešení, jak se ho zbavit.
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit